Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 55-73 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας (12-1) πέρασε από την Κατερίνη επικρατώντας της ουραγού αλλά μαχητικής ΑΚΕ Πιερίας (1-13) και πλέον χρειάζεται δύο νίκες στους πέντε εναπομείναντες αγώνες του για να σφραγίσει το εισιτήριο για τα playoffs.

3’ 01” χρειάστηκε ο Ζαφειράκης να αποκτήσει απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (4-8), με τη διαφορά να φτάνει έως και τους πέντε πόντους (7-12) στο 4’ 33”. Η ΑΚΕ Πιερίας ισοφάρισε σε 12-12 στο 6’ 17” κι εν συνεχεία προηγήθηκε με 16-14 (7’ 19”). Ο φιλοξενούμενος απάντησε με ένα σερί έντεκα πόντων για το 16-25 (9’ 49”), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Το σερί της ομάδας της Νάουσας συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας στους δεκαπέντε πόντους (16-29, 12’ 41”). Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο επίπεδο (27-34) στο 18’ 20” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-37.

Οι παίκτες του Νίκου Τούφα ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο δεκατέσσερα (31-45) στο 22’ 38”, με τη γηπεδούχο να μειώνει ξανά στους εννέα πόντους (37-46) στο 23’ 46”. Ένα επιμέρους 3-9 διαμόρφωσε το 40-55 στο 28’ 07” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ζαφειράκη να προηγείται με 45-57.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια για ανατροπή, μείωσαν σε 53-59 στο 32’ 55”, ωστόσο ο φιλοξενούμενος ξέφυγε εκ νέου, αυτή τη φορά με 55-69 στο 38’ 00” και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 55-73.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 16-25, 27-37, 45-57, 55-73.