Ο Αιγινιακός επικράτησε με 75-57 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός (9-5) κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, σε ένα -έως εκείνην την στιγμή- κλειστό παιχνίδι και να παραμείνει στην τέταρτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα playoffs, υποχρεώνοντας τους πρωτοπόρους Αετούς Βέροιας (12-2) μόλις στη δεύτερή τους ήττα, οι οποίοι όμως υστερούν κατά μία ήττα του τρίτου Ζαφειράκη Νάουσας, ο οποίος έχει δύο παιχνίδια λιγότερα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αετούς Βέροιας να έχουν μεν στο μεγαλύτερο διάστημά του το προβάδισμά, αλλά να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του τους βρήκε να προηγούνται με 18-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους φιλοξενούμενους και κλείνουν το πρώτο μισό της διαδρομής με το υπέρ τους 37-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός πήρε το πάνω χέρι, περιόρισε την ομάδα της Βέροιας μόλις στους πέντε πόντους και πετυχαίνοντας είκοσι έναν στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ με 58-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλό του κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 75-57.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-20, 37-40, 58-45, 75-57.