Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 60-50 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (4-10) για ένα ημίχρονο έδειξε ότι μετά τον Αιγινιακό θα μπορούσε να «σοκάρει» και τον έτερο διεκδικητή της τέταρτης θέσης ΑΟΚ Βέροιας (8-5), ωστόσο η ομάδα της Ημαθίας αποσπάστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασε στη νίκη που την διατηρεί στην πέμπτη θέση, έχοντας παιχνίδι λιγότερο και ίδιες νίκες με τον τέταρτο Αιγινιακό, τον οποίο έχει νικήσει στον πρώτο γύρο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 8-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη διαφορά ότι ο ΑΟΚ Βέροιας ήταν αυτός που αποδείχθηκε πιο εύστοχος και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 28-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του παιχνιδιού, εδραιώνοντας το προβάδισμά του και αποσπάστηκε στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο τέλος της περιόδου σε 44-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-50.

Διαιτητές: Μητώνας, Παπαγερίδης.

Δεκάλεπτα: 8-12, 28-27, 44-36, 60-50.