Ο Βαφύρας επικράτησε με 64-48 των Πανθήρων, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας (5-9) παίζοντας εξαιρετικά αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχθηκε λιγότερους πόντους απ’ όσους σε κάθε δεκάλεπτο ξεχωριστά του πρώτου ημιχρόνου, επικράτησε των Πανθήρων (1-13) και ανέβηκε στην έβδομη θέση του ομίλου και παραμένει ζωντανός στη μάχη της έκτης θέσης, η οποία ίσως να αποδειχθεί καθοριστική για την επόμενη χρονιά, στο ενδεχόμενο αναδιάρθρωσης κι επιστροφής της Β’ κατηγορίας. Αντίθετα, η ομάδα της Κατερίνης είναι ένατη και έχει πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες να ανέβει άλλο ένα σκαλοπάτι στο βαθμολογικό πίνακα με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται με 16-15 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με την απόλυτη ισορροπία να αποτυπώνεται και στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους τριάντα πέντε πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αμυντική γραμμή του γηπεδούχου έμοιαζε απροσπέλαστη για τους Πάνθηρες, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να το εκμεταλλεύονται αυτό και επιθετικά και να ξεφεύγουν με διψήφιο σκορ (53-41).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Βαφύρα να διαχειρίζεται με επιτυχία το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 64-48.

Διαιτητές: Κορμέντζας, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-35, 53-41, 64-48.