Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 70-72 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία μάχη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Βατανιακός (11-3) κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδό του στα playoffs του πρωταθλήματος, εξανεμίζοντας τις ελπίδες της ΑΓΕ Πιερίας (6-8) να το καταφέρει κι εκείνη, με την κύρια στόχευσή της πλέον να είναι η κατάκτηση της πέμπτης θέσης στον όμιλο και της ένατης στην τελική κατάταξη.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα πενήντα δύο δευτερόλεπτα, ενώ στην συνέχεια, χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων ξέφυγε με επτά (11-4) στο 3’ 15”. Ο Βατανιακός προσπέρασε με 13-16 στο 6’ 07” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη γηπεδούχο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 18-16.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου έτρεξαν ένα σερί επτά πόντων για το 25-18 στο 11’ 43”, με το φιλοξενούμενο να απαντά με ένα 0-6 και να μειώνει σε 25-24 στο 13’ 01”, ενώ αποσπάστηκε με έξι από την αντίπαλό του (28-34) στο 15’ 56”. Η ΑΓΕ Πιερίας ισοφάρισε στους τριάντα οκτώ πόντους (19’ 19”) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-41 υπέρ του Βατανιακού.

Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη απέκτησαν διαφορά οκτώ πόντων (40-48) στο 22’ 28” και την έφτασαν σε διψήφιο επίπεδο (46-57) στο 26’ 57”, με τη γηπεδούχο να κλείνει το δεκάλεπτο σημειώνοντας επτά αναπάντητους πόντους και το σκορ στο 53-57.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 61-61 (33’ 26”) και 67-67 (37’ 48”), με τον Βατανιακό να σημειώνει ένα 0-5 για το 67-72 στο 38’ 20”. Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 70-72 25,3” πριν τη λήξη, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-41, 53-57, 70-72.