Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 64-74 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο προμηνύονταν να έχει έναν πολύ διαφορετικό μπασκετικό χαρακτήρα, ο εξαιρετικά μαχητικός Αιγινιακός έβαλε πολύ δύσκολα στον αήττητο Ζαφειράκη Νάουσας αλλά λύγισε στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν… δια πυρός και σιδήρου τη νίκη στη βόρεια Πιερία κάνοντας το 8/8 στο φετινό πρωτάθλημα.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα διαφορετικό αγωνιστικό προσανατολισμό από εκείνον που μας είχαν συνηθίσει μέχρι σήμερα, με το ματς να χαρακτηρίζεται από σκληράδα, πολύ physical game και σχετικά χαμηλό τέμπο ρυθμού με βάση τα στάνταρ των δύο αντιπάλων. Ο Αιγινιακός παίζοντας ασφυκτικές άμυνες στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, «βραχυκύκλωσε» την επιθετική δράση των φιλοξενουμένων και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-29. Η νίκη του Ζαφειράκη κρίθηκε σε ένα σημαντικό μέρος στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο η ομάδα της Νάουσας απελευθερώθηκε επιθετικά βρίσκοντας πολύ καλό ρυθμό και πετυχαίνοντας μέσα σε 10 λεπτά παιχνιδιού όσους πόντους σκόραρε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο (29)!

Στην τελευταία περίοδο ο Ζαφειράκης κρατούσε… με νύχια και με δόντια το προβάδισμα απέναντι σε έναν Αιγινιακό που του έγινε «τσιμπούρι» και ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου μέσα στη διεκδίκηση του ματς, έριξε τη διαφορά στο καλάθι τρεισήμισι λεπτά πριν τη λήξη (63-65) αλλά δε μπόρεσε ποτέ να προσπεράσει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να διαφυλάττουν το προβάδισμα και να «δραπετεύουν» από την Πιερία με μία σημαντική νίκη που τους πηγαίνει με το απόλυτο στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στους Αετούς Βέροιας εντός έδρας.

Παρ’ όλο που και οι δύο ομάδες δεν έπιασαν τα γνωστά στάνταρ της απόδοσής τους , αμφότερες ευστόχησαν σε διψήφιο αριθμό τριπόντων (10 ο Αιγινιακός, 12 ο Ζαφειράκης), δείγμα του πόσο ισχυρές είναι πίσω από τη γραμμή των 6,75.

Από το ξεκίνημα του ματς ο Αιγινιακός έδειξε τις προθέσεις του μπαίνοντας δυνατά μέσα στο παρκέ και βάζοντας πολύ δύσκολα στην ανάπτυξη του Ζαφειράκη. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (7-7, 5′ και 19″) οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους μέχρι τους οκτώ πόντους (17-9, 1′ και 50″) ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 17-11.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η ομάδα της Νάουσας έριξε τη διαφορά στο καλάθι, ωστόσο στη συνέχεια τα βρήκε εκ νέου σκούρα απέναντι στην ασφυκτική άμυνα του Αιγινιακού ο οποίος ξέφυγε εκ νέου με 7 πόντους στα μέσα περίπου του δεκαλέπτου (24-17, 5′ και 43″). Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με ένα 0-9 σερί (24-26, 2′ και 16″) πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά ύστερα από το 2-3 του ξεκινήματος. Μετά από ένα τετράλεπτο σχεδόν επιθετικό «μπλακ άουτ», ο Αιγινιακός κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα με 27-26, ο Ζαφειράκης ισοφάρισε στη συνέχεια, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν εκ νέου και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα τριών πόντων (32-29).

Στο πρώτο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν χέρι χέρι στο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ωστόσο από τα μέσα περίπου και μετά ο Ζαφειράκης ανέβασε στροφές βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, προσπέρασε τον Αιγινιακό κάνοντας το 39-37, 39-45 με ένα σερί 0-8 σε δύο περίπου λεπτά και στη συνέχεια βάζοντας μεγάλα σουτ, διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά αυξάνοντάς την για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο και κλείνοντας την περίοδο με +11 (47-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους σε ελεγχόμενα επίπεδα στο ξεκίνημα, με τον Αιγινιακό από την πλευρά του να μην παραδίδεται τόσο εύκολα, να μειώνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και να στέλνει το ματς στο καλάθι με 3’ και 29’’ να μένουν για το φινάλε (63-65) θορυβώντας τον αντίπαλό του. Ωστόσο στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Ζαφειράκης έδειξε ψυχραιμία και συνέπεια, κράτησε μακριά από το καλάθι τους γηπεδούχους και με ένα επιμέρους 1-9 έφτασε στην τελική επικράτηση με 64-74.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-58, 64-74.