Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 34-52 από τον ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με μπροστάρη την αμυντική του λειτουργία ο ΑΟΚ Βέροιας πέρασε από τον Άγιο Σπυρίδωνα και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση έχοντας πέντε νίκες και τρεις ήττες, ενώ ο Βαφύρας παρέμεινε στην όγδοη θέση με δύο νίκες και έξι ήττες.

Ο ΑΟΚ Βέροιας κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα όχι μόνο να πάρει κεφάλι στο σκορ, αλλά και να αποσπαστεί με διψήφιο αριθμό πόντων και να προηγηθεί με 5-17 στην ολοκλήρωσή του.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δέκα πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 15-27.

Ανάλογη με του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του και η περίοδος να ολοκληρώνεται με το υπέρ του 22-41.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να φτάνει στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 34-52.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 5-17, 15-27, 22-43, 34-52.