Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια έλεγξε τον αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, αποσπάστηκε στο σκορ στο τρίτο, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν κι έφτασε στην τρίτη του νίκη σε οκτώ αγώνες, με τους Πάνθηρες οι οποίοι δεν ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο συνεχίζουν να παρουσιάζουν συγκεκριμένες αδυναμίες, οι οποίες δεν τους επέτρεψαν και σήμερα να παραμείνουν στη διεκδίκηση της νίκης. Η ομάδα της Κατερίνης με μία νίκη και επτά ήττες παραμένει στην ένατη θέση του ομίλου, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να έχει μία νίκη περισσότερη και να βρίσκεται δύο σκαλοπάτια πιο ψηλά.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν η πρώτη ομάδα που πήρε διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (8-12) στο 4’ 27”, ενώ στο 6’ 13” ξέφυγε με 10-17, με τους Πάνθηρες να απαντούν με ένα σερί οκτώ πόντων για το 18-17 (9’ 09”), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο φιλοξενούμενος ξέφυγε εκ νέου με επτά πόντους (21-28) στο 15’ 36”, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους οκτώ (26-34) στο 9’ 50”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (29-39) στο 23’ 10”, έφτασε στους δεκαέξι πόντους (36-52) στο 27’ 38” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 39-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ δώδεκα και δεκαέξι πόντων, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να τρέχει ένα σερί δέκα πόντων για το 49-71 στο 37’ 20” και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 49-72, με τους Πάνθηρες να μένουν χωρίς σκορ στα τελευταία 5’ 07”.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Σιώκας.

Δεκάλεπτα: 18-17, 26-34, 39-55, 49-72.