Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 86-52 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας κάνοντας μία επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν το οκτώ στα οκτώ και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο, καθώς ο μέχρι πριν λίγες ώρες συγκάτοικός τους Ζαφειράκης Νάουσας, αγωνίζεται την Δευτέρα. Στον αντίποδα, ο Βατανιακός παρά τη δεύτερη συνεχόμενή του ήττα και τρίτη συνολικά ανέβηκε στην τρίτη θέση, προσπερνώντας τον Αιγινιακό που υποδέχεται τον Ζαφειράκη την Δευτέρα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αετούς Βέροιας να βρίσκουν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγούνται με 19-14 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς στην επίθεση σημείωσαν είκοσι επτά πόντους και δεχόμενοι μόλις δέκα πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 46-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη να εκτοξεύουν την υπέρ τους διαφορά στους τριάντα πόντους και να προηγούνται με 67-37.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Αετούς Βέροιας να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 86-52.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Αναστασιάδης.

Δεκάλεπτα: 19-14, 46-24, 67-37, 86-52.