Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με της ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας ήταν πίσω στο σκορ σε όλο το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να προσπεράσει την αντίπαλό της 6’ 05” πριν το τέλος, φτάνοντας σε μία αγχωτική επικράτηση που τη διατήρησε στην έκτη θέση με τρεις νίκες και πέντε ήττες. Η ΑΓΕ Πιερίας η οποία αναμφισβήτητα κέρδισε τις εντυπώσεις στον αγώνα, αγνοεί τη χαρά της νίκης και να παραμένει ουραγός στη βαθμολογία, έχοντας ωστόσο χάσει τα τελευταία του τρία παιχνίδια με μονοψήφια διαφορά πόντων.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 7-0 στο 3’ 31” με τη φιλοξενούμενη να μειώνει σε 7-4 στο 4’ 18”. Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου απάντησαν με ένα 4-0 για το 11-4 (5’ 28”) με την ΑΚΕ Πιερίας να μειώνει σε 11-9 στο 7’ 07” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-15.

Στο 11’ 19” οι παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (17-19), με τη διαφορά να φτάνει στους εννέα πόντους (19-28) στο 15’ 04”. Η γηπεδούχος μείωσε σε 28-30 στο 16’ 43” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 34-35.

Ένα επιμέρους 13-2 από την πλευρά της ΑΚΕ Πιερίας διαμόρφωσε το 39-50 στο 23’ 18”, με την ΑΓΕ Πιερίας να απαντά με ένα 10-0 για το 50-52 στο 26’ 37” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 58-59.

Στο 33’ 55” η ΑΓΕ Πιερίας πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ μετά από 25’ 50” με 63-61, προηγήθηκε έως και με οκτώ πόντους (71-63, 35’ 46”) κι έφτασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-69.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-35, 58-59, 75-69.