Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ από την Χάλκμπανκ στον Άγιο Θωμά στα πλαίσια του δεύτερου αγώνα των ημιτελικών του CEV Challenge Cup. Ευρωπαϊκό «αντίο» με ψηλά το κεφάλι από το «τριφύλλι» που στρέφει την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις.

ΟΙ Τούρκοι μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 0-4. Η άστοχη επίθεση του Ερνάντες κατέβασε την διαφορά στους δύο (3-5) ενώ το μπλοκ του Ρανγκέλ έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (6-6). Με δυνατή επίθεση του Ερνάντες, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με τρεις (8-11). Ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με τεχνικό χτύπημα, μείωσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έπεσε στους δύο (13-15). Μ’ ένα σερί πόντων, η Χάλκμπανκ ξέφυγε με έξι πόντους σ’ ένα κρίσιμο σημείο (14-20). Το μπλοκ του Βαν Ντε Ντρις σταμάτησε τον Ερνάντες και διαμόρφωσε το 17-21. Οι Τούρκοι έφτασαν σε σετ μπολ με πέντε ευκαιρίες (19-24) και τελικά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 19-25.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στους πρώτους πόντους του δεύτερου σετ (5-5), ενώ οι «πράσινοι» συνέχισαν να παραμένουν κοντά (9-9). Με άσσο του Βαν Ντε Ντρις, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με τρεις πόντους (13-10), όμως οι Τούρκοι απάντησαν μ’ ένα σερί και ισοφάρισαν σε 14-14. Το χαμένο σερβίς των Τούρκων έφερε και πάλι την αναμέτρηση στα ίσια (18-18). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με δύο (19-21), με τον Βαν Ντε Ντρις να κετεβάζει την διαφορά στον πόντο (20-21). Η Χάλκμπανκ έφτασε σε σετ μπολ (21-24) με τρεις ευκαιρίες και τελικά κατέκτησε το δεύτερο σετ με 22-25, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ο Αλέξανδρος Ράπτης δέχτηκε το μπλοκ και οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 4-6. Με επίθεση του Θανάση Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-9. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (14-14), με τους «πράσινους» να είναι κοντά στην Χάλκμπανκ (17-17). Ο Ρανγκέλ πήρε τον πόντο πάνω στο φιλέ και έφερε το σετ στα ίσια (20-20) ενώ ο άσσος του Βαν Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 23-21. Οι «πράσινοι» έχασαν δύο δετ μπολ, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν σε 24-24. Η «μάχη» συνεχίστηκε, με τις ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν σετ μπολ και τελικά τον Παναθηναϊκό να κατακτά το τρίτο σετ με 30-28 και να μειώνει σε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-5 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα μικρό σερί και ισοφάρισαν σε 8-8. Με μπλοκ του Βαν Ντε Ντρις, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (14-11). Ο Βέλγος διαγώνιος, με άσσο, ανέβασε την διαφορά των «πρασίνων» στους πέντε (17-12) ενώ ο πρώτος χρόνος του Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 19-12. Το έξυπνο χτύπημα του Πρωτοψάλτη ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (23-15), με τους «πράσινους» τελικά να ισοφαρίζουν σε 2-2 σετ με 25-17.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στους πρώτους πόντους του τάι μπρέικ (3-3). Με επίθεση του Ράπτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 7-6 ενώ ο κερδισμένος πόντος του Βαν Ντε Ντρις διαμόρφωσε το 11-8. Οι Τούρκοι μ’ ένα σερί τριών πόντων ισοφάρισαν σε 11-11, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Ο άσσος του Θανάση Πρωτοψάλτη έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στο «τριφύλλι» (13-11). Ένα σερί τριών πόντων έφερε την Χάλκμπανκ με μία ευκαιρία για το ματς (13-14), με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν σε 14-14. Μετά από μία μεγάλη «μάχη», η Χάλκμπανκ πήρε το σετ με 18-20 και πήρε την νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 30-28, 25-17, 18-20 σε 140′.