Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε 97-54 με της Ιερισσού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κοζάνης Ιωάννης Σκαρκαλάς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων.

Με νίκη ξεκίνησε ο Πιερικός Αρχέλαος την προσπάθειά του για πρόκριση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων για έκτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια.

Ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε  με 9-2 μετά από ενενήντα δευτερόλεπτα αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο (16-6) στο 4’ 20”, ξεπέρασε τους είκοσι πόντους (29-8) στο 6’ 59” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-11.

Η ομάδα της Κατερίνης ξέφυγε με 53-24, ανεβάζοντας τη διαφορά στη μέγιστή της τιμή στο 18’ 07”, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου συνέχισαν να διευρύνουν του προβάδισμά τους, το οποίο ξεπέρασε τους σαράντα ποντους (73-32) στο 25’ 55” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 80-38.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να φτάνει στη νίκη με το τελικό 97-54.

Διαιτητές: Σκρίνος, Τσαρδούλιας Χ.

Δεκάλεπτα: 11-35, 24-53, 38-80, 54-97

ΣΚ Ιερισσός 99 (Κούλιας): Παπαθεολόγη 5, Αργαλειού 8, Φουντούκη 6 (1), Γκιούρα 8, Παναγιωτίδου 2, Γεράκη, Βελέντζα 10, Βαρβαρέσου 4, Καραμπατάκη 9, Πούλιου 2, Καμπάνη, Κατσαντώνα.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τοπουζλή 2, Γελαστοπούλου 16, Παπαδοπούλου 14 (3), Ζαμάνη 20 (2), Πιπερίδου Μ. 4, Αμανατίδου 10, Κολέογλου 19 (3), Σωπιάδου, Μαυρίδου 4, Σφήκα 6 (2), Σισμανίδου 2, Πιπερίδου Α.