Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 104-97 από τις Σέρρες, στο Κλειστό Γυμναστήριο Πολίχνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Σε έναν αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου ο Μέγας Αλέξανδρος είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα, δέχτηκε τριάντα πέντε πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από τις Σέρρες και δεκαπέντε τρίποντα συνολικά, χάνοντας την ευκαιρία να ξεκινήσει νικηφόρα το τουρνουά και να χριστεί εκ των φαβορί για την πρόκριση στην τελική φάση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν πενήντα τρεις πόντους και τον Μέγα Αλέξανδρο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 27-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών συνέχισε να σκοράρει με την ίδια συνέπεια, με τις Σέρρες να μην ακολουθούν, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Γιάννη Κασιμίδη να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 53-44.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με σαρανταοκτώ πόντους να σημειώνονται, με την ομάδα των Σερρών να έχει τους είκοσι πέντε από αυτούς και να μειώνει στο τέλος της περιόδου σε 76-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά το προβάδισμα των οκτώ πόντων με το οποίο μπήκε στην τελική ευθεία και παρά τους είκοσι έναν πόντους που πέτυχε, δεν κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς οι Σέρρες έβαλαν από την πλευρά τους τριάντα πέντε και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 104-97.

Διαιτητές: Μιχελής, Λαμπρέλλης.

Δεκάλεπτα: 27-26, 53-44, 76-69, 97-104.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Κουτσουράς 3, Τσαλκαντής, Στόιτσης 42 (6), Παπαδόπουλος Κ. 13, Ιακωβίδης 5, Δημάκας 32 (1), Τοπαλίδης 2.

ΑΕ Σέρρες (Κηρύκος): Γιαλαμάς 9 (2), Λάτσιος 5 (1), Γρούνης 28 (7), Κούρταλης 4 (1), Γουγουσιάδης 5, Ντώνες 21 (1), Καραπέπερας 14, Μπανάβας 16 (3), Ντανατσίδης, Κεραμάρης 2.