Αποστολή στην Καστοριά

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 84-72 από την Καστοριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της α’ φάσης των play off του 4ου ομίλου της National League 2.

Η Καστοριά ήταν καλύτερη στο τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι της σειράς και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την ημιτελική φάση των play off για την άνοδο στη National League 1, με τον Πιερικό Αρχέλαο να βγάζει αντίδραση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν όμως ήταν αργά και η ψυχολογία των γηπεδούχων βρισκόταν στο ζενίθ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Δατσιάδης της Καβάλας με είκοσι πέντε πόντους, με τον Ράπτη (Πιερικός Αρχέλαος) να ακολουθεί με είκοσι δύο και τον Μπέγο (Καστοριά) με δεκαοκτώ.

Οι δύο ομάδες σκόραραν εκ περιτροπής στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Καστοριά ξεφεύγει με 12-7 στο 7’ 28” και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-14.

Η γηπεδούχος και ο Πιερικός Αρχέλαος πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 12’ 39” (25-22), σημείο στο οποίο οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη έτρεξαν ένα σερί έξι πόντων για το 31-22 στο 13’ 17”. Ακολούθησε ένα 9-0 για το 43-25 στο 18’ 06” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-31.

Ένα επιμέρους 13-3 διαμόρφωσε το 56-37 στο 15’ 13”, με το φιλοξενούμενο να σημειώνει πέντε αναπάντητους πόντους μειώνοντας σε 56-42 στο 26’ 48” και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Καστοριά μπροστά στο σκορ με 61-47.

Η ομάδα της Κατερίνης έριξε τη διαφορά στου έντεκα (65-54) στο 31’ 50”, με τη γηπεδούχο να αντιδρά ανοίγοντας την ψαλίδα ξανά στους δεκαεπτά (71-54) στο 34’ 38”. Στην ύστατή τους προσπάθεια για την ανατροπή οι παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη μείωσαν σε 75-67 στο 37’ 23”, αλλά η ομάδα της Καστοριάς κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 84-72.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ., Κοντογιάννης, Τσαρδούλιας Τ.

Δεκάλεπτα: 19-14, 43-31, 61-47, 84-72.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 18 (4), Τερσενίδης, Δατσιάδης 25 (4), Χότζα 11, Κορομπίλιας 7, Παντελίδης 16 (2), Σαρρής 4, Φιλιππίδης, Κώτσης, Πιπερόπουλος 3 (1), Δημητρόπουλος , Στεφανής, Παπαδημητρίου.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 13 (1), Λιόλιος 11 (1), Ράπτης 22, Γκογκίδης 9 (1), Κοντσές 2, Κοχλιαρίδης 4, Ιγγλέζος 9 (2), Τσιόγκας 2, Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Νούλας, Γεροστέργιος.