Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 75-80 στην παράταση της Καστοριάς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Καστοριάς Δημήτρης Διαμαντίδης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των play off της National League 2.

Ο Πιερικός Αρχέλαος, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο μείον δώδεκα πριν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες μας χάρισαν είκοσι πέντε λεπτά επικών μονομαχιών σώμα με σώμα και πόντο με πόντο, με το σκληρό μπρα ντε φερ να κρίνεται στην παράταση όπου ο φιλοξενούμενος με ένα σερί επτά πόντων στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να αποδράσει από την Καστοριά.

Με αυτή της τη νίκη, η ομάδα της Κατερίνης -η οποία ήταν η πρώτη επί της Καστοριάς μετά τη 1 Νοεμβρίου του 2015, καθώς έκτοτε ακολούθησαν πέντε ήττες στα μεταξύ τους παιχνίδια- πήρε στα χέρια της το πλεονέκτημα στην σειρά και πλέον με νίκη μεθαύριο (Τετάρτη 10/4 στις 19:00) θα πάρει την πρόκριση στην ημιτελική φάση των play off για την άνοδο στη National League 1.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν ο Ράπτης (19 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) του Πιερικού Αρχέλαου και οι Χότζα (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο) και Παντελίδης (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο) της Καστοριάς.

Η γηπεδούχος προηγήθηκε με 10-0 στο 2’ 44”, ενώ στο 4’ 51” έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο. Στο 6’ 39” η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων έφτασε στη μέγιστή της τιμή (21-9), με τους παίκτες του Σταύρου Ευγενειάδη να τρέχουν ένα επιμέρους 2-6 στα τελευταία 2’ 14” και να μειώνουν σε 26-18.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 26-22 στο 11’ 37”, με την ομάδα της Καστοριάς να απαντά επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή (32-22) στο 13’ 05”, με το φιλοξενούμενο να έχει καλύτερο φίνις και σε αυτό το δεκάλεπτο και χάρη σε ένα 4-11 στα τελευταία 4’ 10” να μειώνει σε απόσταση μίας κατοχής (38-35).

Οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το 25’ 33”, σημείο στο οποίο η ομάδα της Κατερίνης ισοφάρισε στους σαράντα έξι πόντους, ενώ προσπέρασε για πρώτη φορά με 46-48 στο 26’ 12”. Ακολούθησαν δύο ισοπαλίες και τρεις εναλλαγές στο προβάδισμα με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-53 υπέρ της Καστοριάς.

Στο 34’ 57” το παιχνίδι ξέφυγε για μία και μοναδική φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο από τη μία κατοχή (59-63), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση (63-63) καθώς καμία δεν κατάφερε να σκοράρει στα τελευταία ενενήντα τρία δευτερόλεπτα.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το έξτρα πεντάλεπτο, με το σκορ στο 73-73 1’ 16” πριν το τέλος. ο Πιερικός Αρχέλαος πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους διαμορφώνοντας το 73-80 στα 10,6” πριν την εκπνοή τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 75-80.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Σαρακενίδης, Κουρόγλου.

Δεκάλεπτα: 26-18, 38-35, 57-53, 66-66, 75-80.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 15 (2), Τερσενίδης, Σαρρής 3 (1), Δατσιάδης 21 (4), Χότζα 18 (2), Κορομπίλιας, Παντελίδης 15, Πιπερόπουλος 3 (1), Στεφανής.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 15 (2), Κοχλιαρίδης 8 (2), Λιόλιος 12 (3), Ράπτης 19, Γκογκίδης 9, Νούλας, Κοντσές 6, Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 9 (1).