Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 54-62, από την Καστοριά, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της α’ φάσης των play off της National League 2.

Σε ιδανική αυτοχειρία εξελίχθηκε η διαφαινόμενη νίκη – πρόκριση του Πιερικού Αρχέλαου, καθώς βρέθηκε να προηγείται έως και με δεκατρείς πόντους λίγο πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου και τίποτα σε έδειχνε ότι υπάρχει έστω και η παραμικρή πιθανότητα ανατροπής. Ωστόσο, η φιλοξενούμενη εμφάνισε τεράστια ψυχικά αποθέματα, ανέβασε κατακόρυφα την αποτελεσματικότητά της στην άμυνα και κατάφερε να αποδράσει με τη νίκη από την Κατερίνη ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1. Πλέον όλα θα κριθούν την ερχόμενη Κυριακή στην Καστοριά, με το νικητή να παίρνει την πρόκριση στην ημιτελική φάση όπου θα αντιμετωπίσει τα Τρίκαλα.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν ο Χότζα της Καστοριάς (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), ο Ροδοστόγλου του Πιερικού Αρχέλαου (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Τερσενίδης της Καστοριάς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Η Καστοριά ήταν η πρώτη που πήρε απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής στο 6’ 35” όταν και προηγήθηκε με 6-10. Ο Πιερικός Αρχέλαος έτρεξε ένα σερί δέκα πόντων για το 16-10 στο 9’ 54” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το γηπεδούχο να σημειώνει εννέα αναπάντητους πόντους και να ξεφεύγει με 27-14 στο 14’ 10”. Η φιλοξενούμενη μείωσε σε σε 27-20 στο 15’ 24” και η ομάδα της Κατερίνης έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 31-24.

Η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο επίπεδο (35-24) στο 20’ 15”, για να φτάσει στους δεκατρείς (40-27) στο 11’ 15”. Οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη έτρεξαν ένα 0-8 μειώνοντας σε 40-35 στο 24’ 43” και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 44-39.

Ένα ακόμη σερί από την πλευρά της Καστοριάς, εννέα πόντων αυτήν τη φορά, της επέτρεψε να προσπεράσει με 47-53 στο 37’ 22”, διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με 54-62.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Παπαθανασίου, Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 16-12, 31-24, 44-39, 54-62.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδοστόγλου 20 (2), Λιόλιος 3, Ράπτης 9, Γκογκίδης 3, Κοντσές 3, Ιγγλέζος 3, Κοχλιαρίδης 11 (2), Τσιόγκας 2.

ΑΣ Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπέγος 19 (3), Τερσενίδης 12, Δατσιάδης 14 (1), Χότζα 15, Κορομπίλιας, Σαρρής, Πιπερόπουλος, Παπαδημητρίου, Παντελίδης 2.