Ο Ζαφειράκης Νάουσας (7-2) ηττήθηκε με 62-77 από τον Μεγάλο Αλέξανδρο Γιαννιτσών (4-5), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών χάρη στην άμυνα που έπαιξε στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να σοκάρει τον πρωτοπόρο Ζαφειράκη Νάουσας και να ανέβει στην πέμπτη θέση, όντας ισόβαθμος με τους συντοπίτες του Ίκαρους οι οποίοι βρίσκονται στην τέταρτη προνομοιούχο θέση που οδηγεί στη ημιτελικά, “βάζοντας φωτιά” στον όμιλος και με το ενδιαφέρον να κορυφώνεται μιας και ο τέταρτος από τον όγδοο απέχουν μόλις μία νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ζαφειράκη να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος κατάφερε να περιορίσει τον αντίπαλό του μόλις στους επτά πόντους, με αποτέλεσμα να πάρει τον έλεγχο του σκορ στα χέρια του να να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 24-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν πενήντα έναν πόντους, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει τους τριάντα από αυτούς και τις δύο ομάδες να κλείνουν την περίοδο και να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα όντας ισόπαλες στους πενήντα τέσσερις πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν και πάλι εξαιρετικός στην άμυνα, δεχόμενος μόλις οκτώ πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι τρεις που σημειώσε έφτασε στη νίκη με το τελικό 62-77.

Διαιτητές: Καραμανλής, Μποΐτσης.

Δεκάλεπτα: 17-16, 24-33, 54-54, 62-77.