Οι Αετοί Βέροιας (5-4) επικράτησαν με 67-53 του Εργόναθλου (3-6), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Αετοί Βέροιας, με όπλο την άμυνά τους, έκαμψαν την αντίσταση του στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν το τρία στα τρία στη β’ φάση και πλέον είναι είναι μόνοι τρίτοι στη βαθμολογία, με τον Εργόναθλο να υποχωρεί στην έκτη θέση μία νίκη πίσω από τους τέταρτους Ίκαρους Γιαννιτσών.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εργόναθλο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας ήταν πιο ζεστοί επιθετικά, με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να ολοκληρώσουν το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ τους 35-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς σημείωσαν είκοσι τέσσερις πόντους και δεχόμενοι μόλις δέκα προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με 59-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας κατάφεραν να διαχειριστούν χωρίς δυσκολία το προβάδισμά τους και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 67-53.

Διαιτητές: Χρυσάφης, Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 13-14, 35-30, 59-40, 67-53.