Οι Ίκαροι Γιαννιτσών (4-5) ηττήθηκαν με 77-82 από τον Βατανιακό (6-3), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου, να εξαπολύσει την τελική αντεπίθεσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, να περάσει νικηφόρα από τα Γιαννιτσά και να πιάσει (με παιχνίδι περισσότερο) στην πρωτοπόρο τον Ζαφειράκη, αποκτώντας ταυτόχρονα πλεονέκτημα δύο νικών από τον πέμπτο Αιγινιακό. Στον αντίποδα, οι Ίκαροι δε μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο πολύ καλό τους πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο παραμένουν στην τέταρτη θέση, ισόβαθμοι με τον Αιγινιακό χάρη στη νίκη τους στην πρεμιέρα της β’ φάσης στο Αιγίνιο.

Οι Ίκαροι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και όντας ιδιαίτερα παραγωγικοί προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 26-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Βατανιακό να είναι αυτός που κατάφερε να καλύψει την εις βάρος του διαφορά, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 38-36.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 58-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βατανιακός συνδέθηκε για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι πετυχαίνοντας είκοσι επτά πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαεννέα που δέχθηκε έφτασε στη νίκη με το τελικό 77-82.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 26-16, 38-36, 58-55, 77-82.