Ο Εδεσσαϊκός (3-6) ηττήθηκε με 69-74 από τον Αιγινιακό (4-5), στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός κατάφερε να δείξει σταθερότητα στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τη δεύτερή του συνεχόμενη νίκη στη β’ φάση που τον φέρνει στην πέμπτη θέση, ισόβαθμο με τους τέταρτους Ίκαρου Γιαννιτσών, σε έναν αγώνα όπου υπήρξαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά και μεταπτώσεις στην απόδοση των ομάδων. Όσον αφορά τον Εδεσσαϊκό, αυτός πλέον βρίσκεται στην έβδομη θέση, αλλά μόλις μία νίκη πίσω από τους Ίκαρους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αιγινιακό να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 11-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος σημειώνοντας είκοσι έναν πόντους, με το φιλοξενούμενο να μένει στους δώδεκα και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 32-28.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες πέτυχαν συνολικά σαράντα τέσσερις πόντους, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να σημειώνει τους είκοσι έξι εξ αυτών και να προηγείται με 50-54.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Εδεσσαϊκό να προσπαθεί να φτάσει στην ανατροπή, ωστόσο ο Αιγινιακός αντιστάθηκε και πήρε τη νίκη με το τελικό 69-74.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χανός.

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-28, 50-54, 69-74.