Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 41-50 από τον Πανσερραϊκό, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των play off του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Σε έναν αγώνα με πολύ δύναμη και πάθος, ο Πιερικός Αρχέλαος παρότι δεν υστέρησε του αντιπάλου του, πλήρωσε την αστοχία του και τα αβίαστα λάθη στην επίθεση τα οποία δεν του επέτρεψαν να πάρει τη νίκη και το προβάδισμα στην σειρά και πλέον καλείται να σπάσει την έδρα του Πανσερραϊκού ώστε να παραμείνει στη διεκδίκηση της ανόδου, οδηγώντας την σε πέμπτο παιχνίδι στην Κατερίνη.

Πέντε φορές άλλαξε πλευρά το προβάδισμα στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 8-5 στο 4’ 33”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 9-8 υπέρ του γηπεδούχου.

Στο 12’ 20” η ομάδα της Κατερίνης απέκτησε για πρώτη φορά απόσταση μεγαλύτερη της μίας κατοχής (13-8), με τον Πανσερραϊκό να ισοφαρίζει στους δεκαπέντε πόντους στο 13’ 48”. Ακολούθησαν άλλες δύο ισοπαλίες κι εν συνεχεία ο φιλοξενούμενος προσπέρασε με 21-24 στο 19’ 13” και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 23-24.

Στο 26’ 49” η ομάδα των Σερρών έγινε η πρώτη που πήρε διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων (27-33), με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους επτά (30-38) στο 29’ 38” σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτριες του Αργύρη Φώτα έτρεξαν ένα σερί έξι πόντων μειώνοντας σε 38-39 στο 33’ 32”, ωστόσο ο Πανσερραϊκός βρήκε και πάλι απάντηση ξεφεύγοντας με 38-47 στο 36’ 27” και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 41-50.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας.

Δεκάλεπτα: 9-8, 23-24, 30-38, 41-50.