Αποστολή στις Συκιές

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 59-47 της Ιερισσού στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου σε αγώνα για την 5η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πέτυχε ήταν καλύτερος, είχε το προβάδισμα στο σκορ από το πέμπτο λεπτό του αγώνα και μετά, πήρε την πρώτη νίκη στον όμιλο και κατέλαβε την τέταρτη θέση με συνολικό απολογισμό μία νίκη και τρεις ήττες.

Χάρη σε ένα σερί οκτώ πόντων ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ με οκτώ πόντους (15-7) σο 4’ 56”, ενώ στο 7’ 26” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (19-9), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 23-14.

Η Ιερισσός κατάφερε να μειώσει σε 25-20 στο 12΄55”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να διευρύνει εκ νέου το προβάδισμά του με τη διαφορά να φτάνει στους δεκατέσσερις (36-22) στο 18’ 00” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 36-24.

Η Ιερισσός μείωσε σε 45-39 στο 29’ 07”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου, αυτήν τη φορά με 57-41 στο 36’ 10” και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-47.

Διαιτητές: Μιχελή – Κούρογλου.

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-24, 45-39, 59-47.