Αποστολή στις Συκιές

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 48-55 από την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αποσπάστηκε από νωρίς το σκορ, άντεξε και βρήκε απαντήσεις όσες φορές κατάφερε να μειώσει τη διαφορά ο Πιερικός Αρχέλαος, ο οποίος εμφανίστηκε βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία μάχη πόντο με πόντο με τ να καταφέρνει να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες.

Η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ από νωρίς, καθώς προηγήθηκε με 9-2 στο 4’ 30”. Ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 9-6 στο 6’ 08”, ωστόσο η ομάδα της Αλεξανδρούπολης χάρη σε ένα σερί εννέα πόντων ξεφυγε εκ νέου με 18-6 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου

Στο 12’ 21” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (21-10) και είκοσι εννέα δευτερόλεπτα αργότερα η διαφορά έφτασε στους δεκατρείς πόντους (23-10). Στο 17’ 21” ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 27-21 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 29-23.

Στο 23’ 18” η Ολυμπιάδα ξέφυγε ξανά στο σκορ, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (36-27) με την ομάδα της Κατερίνης να βγάζει αντίδραση ξανά και προσπερνά με 38-36 στο 27’ 08” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα οκτώ πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (ενδεικτικό οι πέντε φορές που βρέθηκαν ισόπαλες), μέχρι το 38’ 46” σημείο στο οποίο η Ολυμπιάδα προηγήθηκε με 53-48 κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 48-55.

Διαιτητές: Καραβάς – Κουρόγλου.

Δεκάλεπτα: 6-18, 23-29, 38-38, 48-55.