Αποστολή στις Συκιές

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 85-37 από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας παρουσιάστηκε αρκούντως σοβαρός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πιερικό Αρχέλαο να διεκδικήσει τη νίκη, φτάνοντας σε μία δίκαιη επικράτηση και πήρε την πρόκριση στην τελική φάση.

Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 στο 3’ 13”, έφτασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (14-4) στο 4’ 51”, η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους (25-4 στο 8’ 45” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-5.

Ο Απόλλων συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να φτάνει στους τριάντα έναν πόντους (38-7) στο 15’ 52” και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται με 46-10.

Στο 28’ 48” η διαφορά έφτασε στους σαράντα (64-24) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 64-30, ενώ διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας να φτάνει στην τελική επικράτηση με 85-37.

Διαιτητές: Καραβάς – Μιχελή.

Δεκάλεπτα: 28-5, 46-10, 64-30, 85-37.