Αποστολή στις Συκιές

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 62-57 από τον Σπάρτακο Λάρισας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Επταπυργίου σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Σε έναν αμφίρροπο και άκρως ενδιαφέροντα αγώνα, ο Σπάρτακος Λάρισας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Πιερικός Αρχέλαος με τη μαχητικότητά του ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα της Λάρισας ήταν πιο εύστοχη στο φινάλε της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη το εναρκτήριο παιχνίδι του ομίλου

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ολοκλήρωσή του να τις βρίσκει τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται με 12-10.

Ο Σπάρτακος Λάρισας σημείωσε επτά αναπάντητους πόντους στα πρώτα 1’ 56” του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17-12. Η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε προσπερνώντας με 19-20 στο 15’ 09”, ωστόσο τα κορίτσια του Νίκου Φλώρου ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα (23-20, 16’ 27”) κι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 26-24.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σπάρτακο Λάρισας να ξεφεύγει με 30-24 στα πρώτα ογδόντα δευτερόλεπτα και τον Πιερικό Αρχέλαο να απαντά μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (30-29) στα επόμενα τριάντα επτά δευτερόλεπτα. Η ομάδα της Λάρισας στην συνέχεια έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 36-29 (23’ 43”). Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου μείωσαν ξανά, αυτήν τη φορά σε 41-39 στο 26’ 53” και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 45-42 υπέρ του Σπάρτακου Λάρισας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 50-52 στο 33’ 28”. 4’ 37” πριν το τέλος οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους πενήντα επτά πόντους, με τις παίκτριες του Σπάρτακου Λάρισας να σημειώνουν πέντε αναπάντητους πόντους, να ξεφεύγουν με 60-55 36,9” πριν τη λήξη και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 62-57.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β. – Καραβάς.

Δεκάλεπτα: 10-12, 26-24, 45-42, 62-57.