Στην 6η θέση η Τζένγκο στον τελικό του ακοντισμού

Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αποτελούσε για την Ελίνα Τζένγκο τον πρώτο στόχο της χρονιάς. Η κάτοχος του χρυσού μεταλλίου από την προηγούμενη διοργάνωση, το 2022 στο Μόναχο, τελικά κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό του ακοντισμού έχοντας καλύτερη βολή στα 59,46 μέτρα.

ΡΩΜΗ 2024 / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ / 5η ΗΜΕΡΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Την επίδοση αυτή έβγαλε στη δεύτερη προσπάθεια της στον τελικό της Τρίτης και στην συνέχεια κυνήγησε ακόμη μεγαλύτερες βολές χωρίς όμως να της βγουν.

Οι βολές που σημείωσε στον τελικό ήταν 54,46 μ., 59,46 μ., 54,03 μ. και ακολούθησαν τρεις άκυρες.

Η σημερινή επίδοση δεν με αντιπροσωπεύει. Ένιωθα πάρα πολύ καλά, αλλά σφίχτηκα και αυτό φάνηκε γιατί όλες οι βολές μου ήταν πάνω. Δεν τις έστρωνα καθόλου μέσα. Βέβαια μπορώ να πω ότι οι προπονήσεις μας έχουν δείξει ότι είμαι καλά και ξέρω ότι έχω χρόνο μπροστά μου”, τόνισε αρχικά η αθλήτρια που προπονείται με τον Γιώργο Μποτσκαριώβ και συνέχισε αναφερόμενη στον σημερινό της αγώνα, αλλά και σε αυτόν που έρχεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού: “Το πήρα το μάθημα μου και σήμερα. Τώρα νομίζω ότι η επόμενη φορά θα είναι χαρά”.

Την πρώτη θέση πήρε η Βικτόρια Χάντσον (Αυστρία) με 64,62 μ., ακολούθησε η Αντριάνα Βιλάγκος (Σερβία) με 64,42 μ. και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μαρί Τερές Ομπστ (Νορβηγία) με νέο ατομικό ρεκόρ στα 63,50 μέτρα.

Εξαιρετική Εμμανουηλίδου 8η στην Ευρώπη με 23.01

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ολοκλήρωσε σήμερα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία της στο 26ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης.

Η νεαρή κατέλαβε την όγδοη θέση στον τελικό των 200 μ. με 23.01 (0,7) και πέτυχε την μεγαλύτερη διάκριση στη χώρα μας στο αγώνισμα, αφού μέχρι σήμερα η καλύτερη εμφάνιση ήταν η συμμετοχή της Μαρίας Μπελιμπασάκη σε ημιτελικό του αγωνίσματος.

Η Εμμανουηλίδου έτρεξε στην δεύτερη διαδρομή και σε σχέση με τον ημιτελικό ξεκίνησε λίγο πιο αργά, αναπτύχθηκε πολύ καλά μέχρι τα 150 μ. και εκεί άρχισε να χάνει λίγο έδαφος έναντι των αντιπάλων της. Η 21χρονη (μία από τις δύο του τελικού που ήταν γεννημένες το 2003) έδειξε για μία ακόμη φορά πως έχει τα προσόντα να διεκδικήσει διακρίσεις στους δρόμους ταχύτητας.

Είμαι ευτυχισμένη με τη σημερινή μου παρουσία στη διοργάνωση. Το επίπεδο στο αγώνισμα είναι πολύ υψηλό και εγώ είμαι στην ελίτ της Ευρώπης. Είναι σημαντικό για εμένα, είμαι περήφανη. Έκανα σχεδόν ό,τι μπορούσα. Επέλεξα να φύγω λίγο πιο αργά, ελπίζοντας ότι στο τέλος θα έχω δυνάμεις για να δώσω και να τις φτάσω. Ετσι κι έγινε, αλλά μου έφυγαν υπερβολικά. Θα φύγω από εδώ πιο έμπειρη αθλήτρια και θα επιστρέψω σε δύο χρόνια να διεκδικήσω και εγώ τη διάκριση“, είπε με το τέλος του αγώνα η Εμμανουηλίδου.

Ο Κυριαζής δεν έκανε αυτό που ήθελε και μπορούσε

Ο Γιάννης Κυριαζής μετείχε στο Α΄ προκριματικό γκρουπ του ακοντισμού και κατέλαβε την ένατη θέση με βολή στα 77,54 μ. από την πρώτη του προσπάθεια. Ο αθλητής στη συνέχεια είχε μια προσπάθεια στα 73,96 μ. και ήταν άκυρος στην τρίτη του βολή.

“Η επίδοση αντιπροσωπεύει τη φετινή χρονιά, γιατί εκεί κινήθηκα μέσα στη χρονιά. Ωστόσο αυτά τα μέτρα δε με αντιπροσωπεύουν. Η προπόνηση πηγαίνει πολύ καλά. Το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ ακόμη να αποκτήσω την αίσθηση στον αγώνα. Είναι διαφορετικό να έχεις την αίσθηση να εκτελείς κάτι καθημερινά και να έρχεσαι να το κάνεις και στον αγώνα και διαφορετικά να το ψάχνεις μέσα στον αγώνα. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην είμαι και όσο συγκεντρωμένος πρέπει στον αγώνα. Έχω μπροστά μου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα θεωρώ πως ρεαλιστικά η πρόκριση για τους Ολυμπιακούς έχει χαθεί, ωστόσο δεν παρατάμε καμία χρονιά”, είπε ο αθλητής με το τέλος του αγώνα.

Ο Κυριαζής κατέλαβε την 18η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ, με την 12άδα του τελικού να συμπληρώνεται στα 80,52 μ. και επτά αθλητές να προκρίνεται με το όριο των 82,00 μέτρων.

Καλή εμφάνιση και 16η θέση για τη Μαρινάκου, 24η η Λαβασά

Η Αναστασία Μαρινάκου πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία στον τελικό των 10.000 μ., καθώς κατέλαβε την 16η θέση με 32:42.34.

Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ κατάφερε να κάνει σωστή κατανομή δυνάμεων και να διατηρηθεί στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας και να τερματίσει με αρκετές δυνάμεις στο τέλος. Μάλιστα, πλησίασε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο είναι 32.36.78.

Στην ίδια απόσταση η Δάφνη Λαβασά στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση τερμάτισε 24η σε 33:57.79.

Σίγουρα είμαι χαρούμενη που είμαι εδώ μετά από oχτώ χρόνια σε ένα αγώνισμα που δε γνωρίζω καλά. Είμαι 16η θέση στην Ευρώπη, δεύτερη καλύτερη ατομική επίδοση, επιβεβαίωσα και δεύτερη φορά το όριο και αυτό δείχνει πως είμαι καλά. Πέρυσι ήμουν με νάρθηκα και φέτος κατάφερα να είμαι εδώ και να τρέχω καλά. Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα, ωστόσο θεωρώ πως είχα το περιθώριο να κυνηγήσω έναν καλύτερο χρόνο. Το αγώνισμα δεν το ξέρω ακόμη και χρειάζεται χρόνο να φτάσω σε καλύτερες επιδόσεις. Σήμερα ήθελα να κάνω γύρω στο 32.10, όμως, δεν ήμουν τόσο φρέσκια. Τώρα περιμένω το όριο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σίγουρα το επόμενο διάστημα θα κάνω ένα δυνατό 5άρι. Θα συνεχίσω στα 5.000 μ. δε θα βιαστώ να ανέβω στα 10.000 μ., καθώς θέλω καλύτερους χρόνους“, είπε η Αναστασία Μαρινάκου.

Πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια συγκέντρωσε η Δάφνη Λαβασά και έδειξε πως έχει περιθώρια βελτίωσης. “Ήταν υπέροχο, το στάδιο, οι άνθρωποι, η Ιταλία γενικά, είχα και την Αναστασία μαζί μου. Βέβαια, πάντα θέλουμε να τα πηγαίνουμε καλύτερα, όμως ο εχθρός του καλού, το καλύτερο. Είναι η πρώτη μου συμμετοχή στη διοργάνωση και αυτό είναι μεγάλη υπόθεση για εμένα. Στην αντοχή θέλει σταθερότητα και υπομονή“.

Ο Άγγελος Ανδρέογλου συγκέντρωσε πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον

Ο Άγγελος Ανδρέογλου ολοκλήρωσε ένα γεμάτο και επίπονο διήμερο συγκεντρώνοντας 7.561 β. βαθμούς στο δέκαθλο στην πρώτη του συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο 25χρονος αθλητής στη δεύτερη ημέρα των αγώνων πέτυχε 14.78 στα 110μ. εμπ., σε μια κούρσα όπου έγινε μια άκυρη εκκίνηση, που αποσυντόνισε τους αθλητές, έστειλε το δίσκο στα 39,69 μ. και ξεπέρασε τα 4,60 μ. στο επί κοντώ. Στη διάρκεια του απογευματινού προγράμματος σημείωσε 51,56 μ. στον ακοντισμό με ενόχληση στον ώμο και τερμάτισε σε 4.28.86 τα 1.500 μέτρα.

Ο Ανδρέογλου προερχόταν από την εξαιρετική παρουσία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στις 25-26/5 όπου συγκέντρωσε 7.926 β., ενώ στις 12 του ίδιου μήνα είχε πάρει μέρος και στο μίτινγκ της Μήλου.

Ο ανερχόμενος αθλητής είχε την ευκαιρία να συγκεντρώσει πολύτιμες εμπειρίες και να δοκιμάσει τις δυνάμεις του δίπλα σε σπουδαία ονόματα του αγωνίσματος. Μάλιστα, στο τέλος του αγωνίσματος έκανε μαζί με τους υπόλοιπους αθλητές τον καθιερωμένο γύρο του θριάμβου.

“Το έζησα πάρα πολύ, περισσότερο από άλλα δέκαθλο, γιατί ήθελα να το ζήσω. Χθες τα πήγα σχετικά μέτρια, σήμερα δε ξεκίνησε τόσο καλά η ημέρα και λίγο με πήρε από κάτω, εντέλει τερμάτισα αρκετά δυνατά και τώρα χαίρομαι που δεν τα παράτησα. Τώρα πάμε για τη συνέχεια.
Στο μυαλό μου έχω αρκετά πράγματα για το μέλλον. Πράγματα που θέλω να διορθώσω, όνειρα που ζωντανεύουν. Ωστόσο προέχει η ξεκούραση. Έχω μπροστά μου το Πανελλήνιο συνθέτων, ωστόσο δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα αγωνιστώ. Σκέφτομαι τη συμμετοχή μου και σε ατομικά αγωνίσματα”, είπε ο αθλητής, που γυμνάζεται με τον πατέρα του Ευθύμη Ανδρέογλου.