Ο καλός καιρός, η όμορφη διαδρομή και η ιστορική σύνδεση του αγώνα με έναν σπουδαίο αθλητή, τον Στέλιο Κυριακίδη, δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για καλές παρουσίες στα “34α Κυριακίδεια”.

Ο αγώνας έγινε το πρωί της Κυριακής (3/12) με εκκίνηση και τερματισμό το στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης” στη Φιλοθέη.

Ο πρωταθλητής του μαραθωνίου Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) ήταν νικητής στα 10χλμ. Ανδρών με 32.10, όσο πέτυχε και ο δεύτερος του αγώνα ο νεαρός Οδυσσέας Κίκας (Εθνικός ΓΣ), που έκανε πολύ καλή παρουσία.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο τρίτος στον μαραθώνιο της Αθήνας, Γιώργος Μίνος (ΟΣΦΠ) με 32.18. Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς οι τρεις αθλητές κοντραρίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της διαδρομής

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η 24χρονη Ντενίσα Μπάλλα (ΠΓΣ) με 37.07 και ακολούθησαν οι Ανθή Κυριακοπούλου (Παναθηναϊκός) με 37.18 και στην τρίτη η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος) με 37.51.