Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 26-47 από τον Ηρακλή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Ηρακλή, ήταν άστοχος και γνώρισε την πρώτη του ήττα σε τέσσερις αγώνες, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παραμένει αήττητη κάνοντας το τρία στα τρία.

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να τρέχει ένα σερί οκτώ πόντων μετατρέποντας το 5-4 (6’ 48”) σε 5-12 (10’ 00”).

Οι Κυανόλευκες σημείωσαν δέκα αναπάντητους πόντους ξεφεύγοντας με 11-24 στο 14’ 26” και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενες με 15-28.

Στο 25’ 09” η διαφορά έφτασε στους είκοσι πόντους (16-36) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-41.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να φτάνει στη νίκη με το τελικό 26-47.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Νικολαΐδης.

Δεκάλεπτα: 5-12, 15-28, 21-41, 26-47.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Φώτας): Στράτου 2, Τελίδου 13 (1), Μάντη, Ζαμάνη 1, Καρανικόλα, Παπαζιώγα 2, Λάππα 7, Μπαγκλαρίδου, Μπουμπουλέντρα 1, Κιολέογλου, Σφήκα, Πιπερίδου.

ΝΓΣΘ Ηρακλής 1908 (Κολοκυθάς): Τσουμπερλή 4, Νικόδημου, Πάπα 2, Γιαννούδη 4, Παπαϊορδάνη 11, Κατσαρέα 2, Σωτηρέλη 2, Πατούνη 2, Λογδανίδου 12, Σουλιώτη 8.