Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 81-74 από τον ΚΑΟΧ Ευρώπη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νέων Μουδανιών, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπου ο νικητής θα έπαιρνε την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, ο ΚΑΟΧ ήταν αυτός που πανηγύρισε την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και τσέκαρε το εισιτήριο για το Final-8 της διοργάνωσης. Η ομάδα της Χαλκιδικής είχε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ξέφυγε μέχρι και με δέκα πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ζαφειράκη να επιστρέφει και να προσπερνά με τέσσερις δέκα λεπτά αργότερα, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη πόντο με πόντο για περισσότερα από επτά λεπτά. Ωστόσο, ένα σερί εννέα πόντων από τον ΚΑΟΧ μέσα σε τριάντα λεπτά δευτερόλεπτα έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά του και πήρε την πολυπόθητη νίκη, με τον Ζαφειράκη να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στην σεζόν η οποία όμως σήμανε και το τέλος του ταξιδιού του στη διοργάνωση.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 8-4 στο 7’ 46”, με τον ΚΑΟΧ να τρέχει ένα επιμέρους 8-1 για το 14-9 στο 6’ 05”, με τη διαφορά να φτάνει στους έξι πόντους (17-11) στο 6’ 32”. Η ομάδα της Νάουσας μείωσε σε 17-14 στο 7’ 56”, με αυτήν της Χαλκιδικής να ξεφεύγει με οκτώ (22-14) στο 8’ 34” και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-20.

Με τη διαφορά να επιστρέφει στους οκτώ (28-20, 11’ 17”) ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ηρακλή Τούφα να πλησιάζουν ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (28-25) στο 12’ 06”. Ο ΚΑΟΧ ξέφυγε ξανά με οκτώ (36-28) στο 15’ 18” και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 43-36.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου Παναγιωτόπουλου έφτασαν, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (53-43) στο 3’ 54”, ωστόσο σίγησε για τα επόμενα 4’ 08”, με τον Ζαφειράκη να μειώνει σε 53-51 στο 27’ 52”. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους πενήντα τέσσερις πόντους στο 29’ 25”, με την ομάδα της Νάουσας να προσπερνά με 59-57 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 63-59 στο 32’ 46”, με τον ΚΑΟΧ να ανακτά το προβάδισμα (67-65) στο 34’ 41” και στην συνέχεια πήρε απόσταση δώδεκα πόντων (78-66) στο 37’ 11” χάρη σε ένα 9-0 μέσα σε τριάντα επτά δευτερόλεπτα για να φτάσει στη νίκη με 81-74.

Διαιτητές: Σιταρίδης, Κούρογλου.

Δεκάλεπτα: 24-20, 43-36, 57-59, 81-74.

ΚΑΟΧ Ευρώπη (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 45 (4), Μαναβάκης, Μαυρίδης 4 (1), Πούλος 13, Ματζίνος 5, Βουτσάς, Κουρμάζος, Μπαξεβάνογλου 4,  Ελευθερούδης 10.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Τσακίρης 3 (1), Τσίλης 4, Πουρλίδας 26 (4), Ζιάνης 9 (1), Παπαπέσιος 4, Σπανέλλης 3, Μίσκος 2, Δημάκας 23 (1).