Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 78-58 της Καστοριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νέων Μουδανίων, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας χάρη σε ένα επιμέρους 21-3 στα πρώτα 6’ 40” του δεύτερου δεκαλέπτου, πήρε στα χέρια του τον έλεγχο τους αγώνα, βρήκε αντίδραση στην επιστροφή της Καστοριά στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου και πέτυχε την πρώτη του νίκη, στον εναρκτήριο αγώνα του ομίλου, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση.

Η Καστοριά προηγήθηκε με 5-1 στο 1’ 52”, με τον Ζαφειράκη να μειώνει σε 8-6 στο 4’ 39” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Καστοριάς να προηγείται με 12-10.

Χάρη σε ένα σερί πέντε πόντων η ομάδα της Νάουσας πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 15-12 στο 11’ 15”, με τη διαφορά να φτάνει στους δεκαέξι (31-15) στο 16’ 40” με ισάριθμους αναπάντητους πόντους από την πλευρά των παικτών του Ηρακλή Τούφα. Η Καστοριά έτρεξε ένα 10-0 για το 31-25 στο 18’ 40” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ζαφειράκη να προηγείται με 34-27.

Οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης στο 26’ 50”, όταν και μείωσαν σε 45-43, με την ομάδα της Νάουσας να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 55-48.

Ο Ζαφειράκης ξέφυγε με δεκαεπτά πόντους (71-54) στο 35’ 52”, με την Καστοριά να κάνει την ύστατή προσπάθεια για την ανατροπή μειώνοντας σε 71-58 στο 37’ 26”, με την ομάδα της Νάουσας να μην της επιτρέπει να πλησιάσει πλησιάσει περισσότερο, να αντιδρά με ένα 7-0 για το 78-58 στα 16,2” πριν το τέλος, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Τσαρδούλιας.

Δεκάλεπτα: 12-10, 27-34, 48-55, 58-78.