Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 61-39 της Αγίας Βαρβάρας Πεντακοσίων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νέων Μουδανίων, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της β’ φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα το black out του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και έδωσε την ευκαιρία στην Αγία Βαρβάρα να εξανεμήσει το προβάδισμα των έντεκα πόντων που είχε στο πρώτο, επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να μη μπει σε περιπέτειες κι ζευγάρωσε τις νίκες του σε αυτήν τη φάση. Σε ότι αφορά την πρόκριση, αυτή πλέον θα κριθεί στον αυριανό αγώνα κόντρα στον ΚΑΟ Χαλκιδικής, με το νικητή της αναμέτρησης να παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο για την τελική φάση.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 5-0 στο 1’ 07” και 11-3 στο 3’ 57”, έφτασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (21-10) στο 7’ 56” και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-12.

Η ομάδα της Νάουσας έμεινε χωρίς σκορ για 7’ 41” στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η Αγία Βαρβάρα να μειώσει σε 23-22 στο 17’ 19” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Ηρακλή Τούφα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 26-25.

Ο Ζαφειράκης ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους δώδεκα πόντους, (39-27) στο 23’ 50” και έφτασε στους δεκατέσσερις (47-33) στο 29’ 54”.

Στο 36’ 24” η ομάδα της Νάουσας ξέφυγε με 58-37, μετατρέποντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-39.

Διαιτητές: Μιχελής, Κασούμης.

Δεκάλεπτα: 23-12, 26-25, 47-33, 61-39.