Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 95-91 του Ηρακλή Κοζάνης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Πολίχνης, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Τη δεύτερη θέση στον όμιλο κατέλαβε ο Μέγας Αλέξανδρος ο οποίος κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και να επικρατήσει του Ηρακλή Κοζάνης, χάνοντας ουσιαστικά την πρόκριση λόγω ενός κακού σε αμυντική λειτουργία δεκαλέπτου στον αγώνα της πρεμιέρας με τις Σέρρες, οι οποίες τερμάτισαν πρώτες και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 24-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με την ομάδα την Κοζάνης να διατηρείται μπροστά στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 46-43.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μέγα Αλέξανδρο να σημειώνει είκοσι δύο πόντους, τον Ηρακλή είκοσι επτά και να προηγείται με 73-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών ήταν καταιγιστική στην επίθεση, πετυχαίνοντας τριάντα πόντους και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη με το τελικό 95-91.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Γ., Δώνης.

Δεκάλεπτα: 24-19, 46-43, 73-65, 91-95.

Ηρακλής ΑΣ Κοζάνης (Καλομενίδης): Αργυρόπουλος 2, Γκιάτας 13, Γκαντιάς, Τοπάλης 28 (4), Κωνσταντινίδης 22 (1), Μητσιάνης 12 (2), Στιάπης 12 (2), Τσέπουρας 2.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Κουτσουράς 9, Τσαλκαντής, Παπαδόπουλος Κ. 19 (2), Στόιτσης 17, Πολιούδης 3 (1), Φιλογλίδης 1, Σωτηρίου, Αναστασίου, Ιακωβίδης 17 (3), Δημάκας 27 (4), Τοπαλίδης 2.