Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 89-71 του ΚΑΟΧ Ευρώπη 87, στο Κλειστό Γυμναστήριο Πολίχνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της ημιτελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Όπως κι εχθές, έτσι και σήμερα, ο Μέγας Αλέξανδρος έλεγξε από την αρχή τον αγώνα, με τη διαφορά ότι δεν έχασε την συγκέντρωσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη σε αυτήν τη φάση ωστόσο δεν έχει ελπίδες πρόκρισης μετά και τη νίκη των Σερρών επί του Ηρακλή Κοζάνης, η οποία σφράγισε την πρόκρισή τους στη τελική φάση.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Μέγας Αλέξανδρος, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος, με τον ΚΑΟΧ να μη μπορεί να τον ακολουθήσει σε ποσοστά και με αποτέλεσμα η ομάδα των Γιαννιτσών να προηγηθεί με 30-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ομάδα της Χαλκιδικής να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, να μειώνει τη διαφορά και τους παίκτες του Γιάννη Κασιμίδη να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 45-37.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Μέγα Αλέξανδρο να σημειώνει είκοσι τρεις πόντους, την ομάδα της Χαλκιδικής δεκαοκτώ και το σκορ να διαμορφώνεται σε 68-55.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα των Γιαννιτσών να διαχειρίζεται και να διατηρεί το προβάδισμά της και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 89-71.

Διαιτητές: Καντερές, Τσαρδούλιας Χ.

Δεκάλεπτα: 16-30, 37-45, 55-68, 71-89.

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 (Παναγιωτόπουλος): Ζάγκας 12 (2), Μαυρίδης 7 (1), Πούλος 16 (3), Ζήσης 6, Τύπος 2, Κουρμάζος 10, Ματζίνος, Χατζής 5 (1), Γιαννόπουλος 3, Σαββίδης, Γκελασβίλι 6, Τσαρούχας.

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κασιμίδης): Κουτσουράς 6, Τσαλκαντής 3 (1), Παπαδόπουλος Κ. 14, Στόιτσης 30 (4), Πολιούδης, Φιλογλίδης 2, Σωτηρίου, Αναστασίου, Ιακωβίδης 3, Στεφανίδης, Δημάκας 31 (1), Τοπαλίδης.