Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 63-44 από τους Πάνθηρες Καβάλας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμίτσας Αλεξάνδρα Δήμογλου, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης για περισσότερα από είκοσι λεπτά, αλλά ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο επέτρεψε στους Πάνθηρες να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη, ωστόσο η διαφορά αδικεί την προσπάθεια της ομάδας της Κατερίνης, καθώς μέχρι 4’ 36” πριν τη λήξη του αγώνα αυτή ήταν στους δώδεκα πόντους.

Με τη νίκη τους αυτή οι Πάνθηρες διατηρήθηκαν στην ζώνη των play off, καθώς με οκτώ νίκες και τρεις ήττες βρίσκονται στην τρίτη θέση, με τον Πιερικό Αρχέλαο να παραμένει στην έβδομη με ρεκόρ 5-6, έχοντας πλεονέκτημα μίας νίκης από την ένατη ΜΕΝΤ την οποία αντιμετωπίζει στην Θεσσαλονίκη την ερχόμενη Κυριακή.

Οι Πάνθηρες προηγήθηκαν με 13-3 στο 5’ 09”, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει σε 15-13 στο 8’ 55” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-13.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με οκτώ (31-23) στο 17’ 56”, με τις παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου να βγάζουν αντίδραση ξανά με σημειώνοντας πέντε αναπάντητους πόντους μείωσαν σε 31-28 30,4” πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα της Καβάλας να τρέχει ένα σερί επτά πόντων για το 38-28 στο 22’ 46”, με τη διαφορά να φτάνει στους δεκαπέντε (51-33) στο 28’ 33” και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 51-37.

Η διαφορά κυμάνθηκε στις παρυφές του διψήφιου μέχρι το 35’ 24” (53-41), με τους Πάνθηρες να τρέχουν ένα επιμέρους 10-2 στην συνέχεια και να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 63-44.

Διαιτητές: Τσαρδούλιας Χ., Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 17-13, 31-28, 51-37, 63-44.

Πάνθηρες ΑΚ Καβάλας (Χαντέλης): Τσάντα 10, Λυκάκη 10 (1), Παναγιωτίδου 5, Μαραβέγια 2, Γαϊτάνη 11 (1), Τριανταφύλλου 10, Πετρουσέφσκα 8, Μαμαλίγκατζη 4, Παπαδοπούλου 3 (1).

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηϊωάννου): Τελίδου 8 (2), Μάντζου 10, Μπουμπουλέντρα 10 (2), Γελαστοπούλου, Στράτου, Καρανικόλα 3, Σωπιάδου 2, Ζαμάνη 3 (1), Μπαγκλαρίδου 2, Ζαρκανέλα 4, Τσενεκίδου, Κιολέογλου 2.