Ο Πιερικός ηττήθηκε με 1-3 σετ από την ΧΑΝΘ, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Πιερικός κοίταξε στα μάτια μία εκ των διεκδικητριών της ανόδου από την κατηγορία και θα μπορούσε να κερδίσει κάτι περισσότερο από τις εντυπώσεις, αν ήταν πιο ψύχραιμος και πιο τυχερός, ιδίως στα δύο σετ τα οποία τα έχασε στην… παράταση.

Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή μπήκαν δυνατά και αποφασιστικά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν με 8-1 στο ξεκίνημά της, διατήρησαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, το οποίο κατέκτησαν με 25-17 σε 25’ και έκαναν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στους πρώτους δεκαέξι πόντους (8-8), με την ΧΑΝΘ να κερδίζει πέντε συνεχόμενους στην συνέχεια για το 8-13. Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη διατήρησε το προβάδισμά της, με τον Πιερικό να επιστρέφει στη διεκδίκηση του σετ προσπερνώντας με 20-19, ωστόσο η ΧΑΝΘ έκανε το 1-1, καθώς μετά από 34’ πήρε το σετ με 24-26.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το προβάδισμα από νωρίς (2-6) και παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους και πήρε το σετ με 18-25 σε 22’.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και σε τεντωμένο σχοινί καθ’ όλη τη διάρκειά του, καθώς καμία δεν πήρε προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων, με την ΧΑΝΘ να το κατακτά και αυτό στην παράταση (27-29 σε 36’) και να παίρνει τους τρεις πόντους της νίκης.

Διαιτητές: Σαρακινίδης – Δαλκιράνης.

Τα σετ: 25-17, 24-26, 18-25, 27-29 σε 117’.