Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 73-67 του Ηρακλή Κοζάνης, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου του Ειδικού Πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η ΚουΠα Κιλκίς στον αγώνα που έριξε την αυλαία για την φετινή της αγωνιστική περίοδο η οποία είχε σαν αποκορύφωμα την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Τσαρίδου της ΚουΠα Κιλκίς με δεκαεννέα πόντους, με τις Διαμαντοπούλου (ΚουΠα Κιλκίς) κα Σαρρή (Ηρακλής Κοζάνης) να ακολουθούν με δεκαπέντε.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΚουΠα να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 18-13.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Ηρακλή να καταφέρνει να φέρει σε ισορροπία το σκορ και οι δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στους τριάντα πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να αποκτά ένα προβάδισμα πέντε πόντων και μπαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με το υπέρ του 54-49.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ομάδα του Κιλκίς να διατηρείται μπροστά στο σκορ και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 73-67.

Διαιτητές: Τογανίδου, Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 18-13, 35-35, 54-49, 73-67.

ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς (Κολιαδήμας): Μιλεούνη 8, Τσαγκάρη 14, Φωτιάδου 1, Ορφανίδου, Αξωνίδου 5 (1), Κολιαδήμα, Τσαρίδου 19, Αποστολίδου 3, Διαμαντοπούλου 15, Αλερού Α. 5, Αλερού Ε.

Ηρακλής ΑΣ Κοζάνης (Τοπάλης): Σπυριάδου, Σαρρή 15 (2), Γεωργανά 5 (1), Καραγιάννη, Γκούμα 11 (1), Καραπατσιά 2, Σούλο 5 (1), Καμτσή 27 (1).

Το πανόραμα της 6ης αγωνιστικής (07.04.2024)
ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς – Ηρακλής ΑΣ Κοζάνης 73-67
ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου – ΓΑΣ Κομοτηνή 62-40