Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 52-54 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της σειράς των τελικών του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Πρωταθλήτρια Γυναικών ΕΚΑΣΚΕΜ για την αγωνιστική περίοδο 2023-24 στέφθηκε η ΚουΠα Κιλκίς, καθώς κατάφερε να αποδράσει από την Κατερίνη -παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης- και κάνοντας την ανατροπή έκανε το 3-1 στη σειρά και κατέκτησε τον τίτλο. Τα κορίτσια του Θάνου Κολιαδήμα, παρότι έχασα τον πρώτο παιχνίδι εντός έδρας από την ΑΓΕΠ, πήραν τα τρία επόμενα, στέφθηκαν πρωταθλήτριες για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου (άλλωστε ήταν η παρθενική τους συμμετοχή στο πρωτάθλημα) και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στον επόμενο στόχο, που είναι τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Τσαγκάρη της ΚουΠα Κιλκίς, η οποία πέτυχε δεκαεπτά πόντους, με τις Δόβα και Παπουτσίδου της ΑΓΕΠ να ακολουθούν με δεκαέξι και δώδεκα αντίστοιχα.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΓΕ Πιερίας, η οποία πήρε στα χέρια της τον έλεγχο τόσο του αγώνα, όσο και του σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 17-9.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΚουΠα να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά η γηπεδούχος διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ της 30-26.

Η απόλυτη ισορροπία χαρακτήρισε το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δέκα πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 40-36.

Και το τέταρτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τη φιλοξενούμενη να έχει τις λύσεις στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης και να φτάνει στη νίκη και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος με το τελικό 52-54.

Διαιτητές: Φελεκίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 17-9, 30-26, 40-36, 52-54.