Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 33-62 από την Κομοτηνή, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Ειδικού Πρωταθλήματος Ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Η ΚουΠα παρά το γεγονός ότι παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στα πρώτα δεκάλεπτα των δύο ημιχρόνων, δεν κατάφερε να έχει την απαιτούμενη διάρκεια στην απόδοσή της, υστέρησε επιθετικά, καθώς δεν κατάφερε να σημειώσει περισσότερους από δέκα πόντους σε κανένα από τα τέσσερα δεκάλεπτα και γνώρισε την ήττα από την Κομοτηνή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για την άνοδο στην Α2.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο και λιγότερο παραγωγικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΚουΠα να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 9-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος δεν κατάφερε να βελτιώσει την επιθετικής της συγκομιδή, σε αντίθεση με την Κομοτηνή που σχεδόν την πενταπλασίασε, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 17-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κιλκίς βελτίωσε την άμυνά της, καθώς δέχθηκε μόλις εννέα πόντους, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αποτελεσματικότητά της στην άλλη πλευρά του παρκέ, με το επιμέρους 10-9 να διαμορφώνει το 27-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη βρήκε ξανά το ρυθμό της στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 33-62.

Διαιτητές: Κασούμης, Τσαπόγα.

Δεκάλεπτα: 9-5, 17-29, 27-38, 33-62.