Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 81-62 του Εδεσσαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νάουσας, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης, χάρη στην άμυνα που έπαιξε στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη, επικράτησε με 2-1 στην σειρά και προκρίθηκε στον προημιτελικό του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Ο Εδεσσαϊκός που είδε την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου να γκρεμίζεται στο τρίτο δεκάλεπτο, θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-6 με τους Ίκαρους Γιαννιτσών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη Νάουσας με σαράντα τέσσερις πόντους, με τον Πέτκο (Εδεσσαϊκός) να ακολουθεί με είκοσι τέσσερις και τον Τσακίρη (Ζαφειράκης Νάουσας) με δεκατρείς.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Ζαφειράκη να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 41-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας ήταν κυρίαρχη στην άμυνα όπου δέχθηκε μόλις έξι πόντους, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και επιθετικά σημειώνοντας δεκαεννέα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 59-46 στην ολοκλήρωση της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν ανάλογο του πρώτου με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 81-62.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 21-19, 41-40, 59-46, 81-62.