Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 71-61 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταστη, ισοφάρισε την σειρά και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους το ερχόμενο Σάββατο στη Νάουσα, όπου θα κριθεί ποιος θα προκριθεί στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη Νάουσας με τριάντα τρεις πόντους, με τον Πέτκο (Εδεσσαϊκός) να ακολουθεί με δεκαέξι και τον Ζιάνη (Ζαφειράκης Νάουσας) με δεκαπέντε.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Ζαφειράκης, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και προηγήθηκε με 12-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ρόλους ωστόσο να αντιστρέφονται, τον Εδεσσαϊκό να προσπερνά στο σκορ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 34-33.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι έναν πόντους, το φιλοξενούμενο δέκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 55-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Έδεσσας διαχειρίστηκε με επιτυχία το προβάδισμά της, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 71-61.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 12-21, 34-33, 55-43, 71-61.