Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 81-77 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της προημιτελικής φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης υπερασπίστηκε με επιτυχία το πλεονέκτημα της έδρας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, σε έναν αγώνα στον οποίο είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, νιώθωντας καυτή την ανάσα του Εδεσσαϊκού, ο οποίος ακολουθούσε από κοντά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο διαιτητής της αναμέτρησης Μητώνας τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να υπάρχει ολιγόλεπτη διακοπή και τον Σταυρίδη να τον αντικαθιστά για τον εναπομείναντα χρόνο.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ψαράς με τριάντα οκτώ πόντους, με τον Πέτκο (Εδεσσαϊκός) να ακολουθεί με είκοσι τρεις και τον Ζιάνη (Ζαφειράκης) με δεκαοκτώ.

Με την συνηθισμένη ορμή που μπαίνει στα εντός έδρας του παιχνίδια παρουσιάστηκε και σήμερα ο Ζαφειράκης, ο οποίος για ένατη φορά σε έντεκα αγώνες σημείωσε είκοσι ή περισσότερους πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 27-18.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πηγαίνει τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 46-38.

Ανάλογη ήταν εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Εδεσσαϊκό να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, να μειώνει τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-56 υπέρ της ομάδας της Νάουσας.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να υπερασπίζονται το προβάδισμά τους και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 81-77.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μητώνας (Σταυρίδης).

Δεκάλεπτα: 27-18, 46-38, 60-56, 81-77.