Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 96-80 του Εργόναθλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επιδόθηκε σε ένα ακόμη ρεσιτάλ παραγωγικότητας, σκοράροντας είκοσι δύο ή περισσότερους πόντους στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα και επέστρεψε στις νίκες βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής. Αντίθετα, ο Εργόναθλος, παρά το γεγονός ότι σημείωσε είκοσι πόντους πάνω από το μέσο όρο του δεν κατάφερε να ακολουθήσει το γηπεδούχο κι απώλεσε τις όποιες ελπίδες του για πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, καθώς πλέον είναι πίσω τρεις νίκες από την τέταρτη θέση, με ισάριθμους αγώνες να απομένουν.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η αναμέτρηση, με αμφότερες τις ομάδες να είναι συνδεδεμένες με το αντίπαλο καλάθι, σημειώνοντας συνολικά πενήντα πέντε πόντους και τον Ζαφειράκη να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 32-23.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 56-43.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Νάουσας να πετυχαίνει δεκαοκτώ πόντους, τον Εργόναθλο δεκαέξι και το σκορ να διαμορφώνεται σε 74-59.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ζαφειράκη να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 96-80.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 32-23, 56-43, 74-59, 96-80.