Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 78-71 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός έφτασε στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κι έβαλε εκ νέου φωτιά στο πρωτάθλημα, καθώς όχι μόνο διατηρήθηκε δύο ήττες πίσω από τους τέταρτους Ίκαρους Γιαννιτσών, αλλά αφαίρεσε ταυτόχρονα και το πλεονέκτημα της μίας νίκης που είχε ο Βατανιακός από τους τρίτους Αετούς, στον αγώνα που άνοιξε την πρώτη αγωνιστική του β’ γύρου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βατανιακό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο φιλοξενούμενος συνδέθηκε για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, με τον Εδεσσαϊκό να μη μπορεί να ακολουθήσει, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 36-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος πήρε τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια του, περιόρισε τον Βατανιακό στους δώδεκα πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι που σημείωσε προσπέρασε με 56-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, ο φιλοξενούμενος δεν κατάφερε να πετύχει, με την σειρά του, κι αυτός την ανατροπή με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 78-71.

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 21-18, 36-42, 56-54, 78-71.