Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ηττήθηκαν με 71-79 από τον Αιγινιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ωστόσο μία “μαύρη τρύπα” στο τρίτο δεκάλεπτο παραλίγο να του κοστίσει, αλλά βγάζοντας αντίδραση στο τέταρτο πέρασε από τα Γιαννιτσά και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, οι Ίκαροι με την εμφάνισή τους στο τρίτο δεκάλεπτο πίστεψαν στην ανατροπή, χωρίς όμως να μπορέσουν να έχουν συνέχεια και υποχώρησαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Καλύτερος ήταν ο Αιγινιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στις δύο πλευρές του παρκέ, κατάφερε να σημειώσει σχεδόν διπλάσιους πόντους από τους Ίκαρους και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 11-21.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο η ομάδα της βόρειας Πιερίας παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα παραγωγικότητας και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με του υπέρ της 32-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των Γιαννιτσών κατάφερε να περιορίσει τον Αιγινιακό στους δεκατρείς πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι πέντε που σημείωσε μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς έφτασε να υπολείπεται μόλις έναν πόντο στη λήξη της περιόδου (57-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός επανέφερε την απόδοσή του στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να επανακτήσει τον έλεγχο του σκορ και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 71-79.

Διαιτητές: Αναστασιάδης, Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 11-21, 32-45, 57-58, 71-79.