Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε με 69-79 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον αγώνα που έριξε την αυλαία της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος και στον οποίο βαθμολογικό κίνητρο είχε μόνο γηπεδούχος, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και κατέλαβε δέκατη έκτη θέση. Στον αντίποδα, ο Ζαφειράκης είχε ήδη εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ψαράς του Ζαφειράκη Νάουσας με τριάντα πόντους, με τους Καραγιάννη και Ντούλια του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να ακολουθούν με δεκαοκτώ.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Ζαφειράκης, ο οποίος παρουσιάστηκε αρκετά ζαστός στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ και να χτίσει διψήφιο προβάδισμα πριν βγει το πρώτο δεκάλεπτο, του οποίου η ολοκλήρωση τον βρήκε να προηγείται με 14-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και το πιο παραγωγικό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ρεσιτάλ σκοραρίσματος, πετυχαίνοντας συνολικά πενήντα έναν πόντους και το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 52-67.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να σημειώνει δεκατέσσερις πόντους, την ομάδα της Νάουσας δεκαπέντε και το σκορ να διαμορφώνεται σε 52-67.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους και να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-79.

Διαιτητές: Κορδαλής, Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 14-25, 38-52, 52-67, 69-79.