Ο Αιγινιακός επικράτησε με 59-45 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και είχε μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Αιγινιακός έβαλε στο τέταρτο δεκάλεπτο όσους πόντους είχε βάλει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έφτασε στη νίκη κι εξασφάλισε την συμμετοχή του στα play off, εκεί όπου ήδη βρισκόταν ο ΑΟΚ Βέροιας.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ο Αιγινιακός θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, με το νικητή να προκρίνεται στα ημιτελικά, ενώ ο ΑΟΚ Βέροιας θα κοντραριστεί με τον Εργόναθλο -επίσης με μειονέκτημα έδρας- για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χατζόπουλος του Αιγινιακού με δεκαέξι πόντους, με τους Πεϊμανίδη και Τρομπούκη του ΑΟΚ Βέροιας να ακολουθούν με δεκαπέντε και δεκατρείς αντίστοιχα.

Καλύτερος ήταν ο Αιγινιακός το πρώτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να κλείσει την περίοδο προηγούμενος με 13-6.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΑΟΚ Βέροιας να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-20 υπέρ του γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να σημειώνει δώδεκα πόντους, το φιλοξενούμενο εννέα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 35-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σίμου Ρόκα συνδέθηκαν για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι, με τους αντιπάλους τους να μη μπορούν να ακολουθήσουν σε ευστοχία, με τον Αιγινιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-45.

Διαιτητές: Τοπαλίδης, Μαρμαρίδης.

Δεκάλεπτα: 13-6, 23-20, 35-29, 59-45.