Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 61-67 από την ΑΚΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο κι εν συνεχεία να φτάσει στη νίκη, η οποία όμως δεν είχε αντίκρυσμα, καθώς την ίδια ώρα ο Αιγινιακός επικρατούσε του ΑΟΚ Βέροιας παίρνοντας εκείνος το εισιτήριο που έδινε η έκτη θέση για τα play off. Έτσι η ΑΚΕΠ θα αντιμετωπίσει σε αγώνες κατάταξης την Αριδαία για τη δέκατη τρίτη θέση.

Όσον αφορά τον Βατανιακό, ήταν ο ευνοημένος του αποτελέσματος του αγώνα στο Αιγίνιο καθώς η ήττα δεν του κόστισε την απώλεια της τρίτης θέσης και στα play off θα αντιμετωπίσει τους Ίκαρους Γιαννιτσών με πλεονέκτημα έδρας για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βαρδακώστας του Βατανιακού με είκοσι επτά πόντους με τους Στρίμπα και Παυλίδη της ΑΚΕΠ να ακολουθούν με είκοσι και δεκαεπτά αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την ΑΚΕΠ να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ανέβασε την παραγωγικότητά της, σε αντίθεση με τον Βατανιακό, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 25-40.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαέξι πόντους, και τους παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη δεκατρείς, οι οποίοι διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμά τους, καθώς η περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, με την ΑΚΕΠ, ωστόσο, να διαχειρίζεται την υπέρ της διαφορά και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 61-67.

Διαιτητές: Σιώκας, Καρλιάμπας.

Δεκάλεπτα: 12-17, 25-40, 41-53, 61-67.