Ο Εργόναθλος επικράτησε με 65-60 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Πέτρου, σε αγώνα για την 3η και τελευταία αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στο τέταρτο, να φτάσει στη νίκη και να πάει την πρόκριση για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει του Ίκαρους Γιαννιτσών με πλεονέκτημα έδρας, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να περιμένει την ομάδα που θα επικρατήσει στην σειρά στην ημιτελική φάση.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Πεϊμανίδης του ΑΟΚ Βέροιας με είκοσι τρεις πόντους, με τους Γκαντίδη (Εργόναθλος) και Λέφα (ΑΟΚ Βέροιας) να ακολουθούν με δεκαοκτώ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν με διαφορά το πιο παραγωγικό της αναμέτρησης, με τον ΑΟΚ Βέροιας να πετυχαίνει είκοσι οκτώ από τους σαράντα εννέα πόντους που σημειώθηκαν και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-28.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να ανεβάζουν την έντασή τους και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 37-45 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, με τον Εργόναθλο να πετυχαίνει δεκατέσσερις πόντους, την ομάδα της Βέροιας έντεκα, αλλά να διατηρείται μπροστά στο σκορ, μιας και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ της 51-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη με το τελικό 65-60.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 21-28, 37-45, 51-56, 65-60.