Ο ΑΟΚ Βέροιας επικράτησε με 66-62 του Εργόναθλου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μακροχωρίου, Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της β’ φάσης της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΑΟΚ Βέροιας κατάφερε να ισοφαρίσει και να δώσει παράταση στην σειρά, στην οποία όλα θα ξεκαθαρίσουν την ερχόμενη Τετάρτη στον Άγιο Πέτρο, με το νικητή να τίθεται αντιμέτωπος στα προημιτελικά με τους Ίκαρους Γιαννιτσών.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Ημερίδης του Εργόναθλου με είκοσι έξι πόντους με τον Τριχόπουλο (ΑΟΚ Βέροιας) να ακολουθεί με δεκατέσσερις και τον Σιδηρόπουλο (Εργόναθλος) με δεκατρείς.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο ΑΟΚ, ο οποίος πήρε το προβάδισμα και αποσπάστηκε στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-10.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να πετυχαίνει δεκαέξι πόντους, τον Εργόναθλο δεκατέσσερις και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 35-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με το φιλοξενούμενο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και την ομάδα της Βέροιας να διατηρεί το προβάδισμα και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 48-42.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 66-62.

Διαιτητές: Νικολαΐδης, Σταυρίδης.

Δεκάλεπτα: 19-10, 35-24, 48-42, 66-62.