Ο Εργόναθλος επικράτησε με 76-50 του ΑΟΚ Βέροιας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Πέτρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της α’ φάσης των Play Off της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος κατάφερε να σκοράρει με συνέπεια στα τρία πρώτα δεκάλεπτα τουλάχιστον από είκοσι πόντους, είχε ενέργεια και αποτελεσματικότητα στη επίθεση κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, κάνοντας το 1-0 στην σειρά και πλέον χρειάζεται μία νίκη στους επόμενους δύο αγώνες για να σφραγίσει το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Εργόναθλου με τριάντα έναν πόντους, με τους ομόσταυλούς του Ημερίδη και Γκαντίδη να ακολουθούν με δεκατρείς.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Εργόναθλος, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να καταφέρει να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να διευρύνει το προβάδισμά του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 44-27.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Πολυκάστρου διατήρησε στα ίδια επίπεδα την παραγωγικότητά της, παρά το γεγονός ότι ο ΑΟΚ Βέροιας βρήκε περισσότερους πόντους, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 64-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, καθώς μόλις δεκαεπτά πόντοι έγραψαν την ιστορία του, με τους παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 76-50.

Διαιτητές: Καρυπίδης, Μακούλης.

Δεκάλεπτα: 22-15, 44-27, 64-45, 76-50.